položek za
Katalog
TICKETS

MERCHANDISE - nové ceny od 25.02.2013

Merchandisingem se v poslední době zabývá čím dál více firem či agentur. Rovněž labely i kapely hledají možnosti výroby merche. My v tomto oboru nejsme žádnými nováčky, první trička jsme vyrobili před téměr 15ti lety. Jednalo se o jednoduchá trika např. s logem či 1-2 barevnými obrázky. Kdo by si byl tou dobou pomyslel, že za několik let později budeme produkovat až 14ti barevné obrázky s poměrně náročnou přípravou i samotným tiskem. Za tu dlouhou dobu jsme stáli u zrodu desítek tisíců kusů textilu. Našich služeb využili mj. Suffocation, Necrophagist, Root, Blood Duster, Silent Stream of Godless Elegy, Godless Truth, Venomous Concept, Lock Up, Smashed Face a mnoho dalších. Zabezpečujeme merchandise také pro festivaly: dlouhodobě Brutal Assault festival a poslední 3 roky Obscene Extreme festu máme taky „na triku“.

merch1.jpg

V současné době nabízíme několik prověřených značek textilu (např. Fruit of The Loom, Gildan, Sols, Adler, Lambeste atd.- odkazy na katalogy textlitu desítek značek naleznete zde) v různých cenových kategoriích. Katalogy jednotlivých značek se co do šíře sortimentu poměrně dost liší a klasika typu černé pánské nebo dámské triko už začíná být přežitkem. Není proto problém sehnat a potisknout módní raglanový textil (různá barva trupu a rukávů), mikiny s tiskem přes zip, širokou škálu střihů i barev dámského textilu atd. Není problém ani tisk na větrovky, bundy, čepice atd.

merch4.jpg

Pokud jde o technologii tisku, tak upřednostňujeme sítotisk a výšivku. Obojí kvůli stálosti a trvanlivosti. Existují i jiné technologie potisku jako např. grafika řezaná plotrem a následně zažehlená na textil nebo fólie s xero-potiskem transferovaným na triko – tyto ale nenabízíme. Novinkou je však technologie tzn. piezoelektrického ink-jetu drop-on-demand umožňující potisk již od 1ks - více podrobností naleznete níže.

Sítotisk v dnešní době umí poměrně věrně reprodukovat i jemné detaily a nebo mnohobarevné obrázky, navíc se vyznačuje opravdu vysokou životností (což se o xero-potisku nedá tvrdit ani náhodou). Sítotisk navíc umožňuje tisknout až do rozměru 37cm (šířka) x 52cm (výška) - což je rozměr přesahující formát A3 a na hranici potisknutelné plochy pánského trička velikost S. Mimo tisku klasickými "plochými" barvami lze využít i speciálních barev imitující např. povrch kůže, flock (imitace semiše), discharge (vyleptávání původní barvy textilu), reliefní 3D barvy (na obrázku níže) apod.

merch5.jpg

Počet kusů je víceméně libovolný, i když tisky s nákladem nižším než 50 kusů jsou cenově méně výhodné. U 1-2 barevných motivů tedy doporučujeme minimální počet 50 kusů, u více barevných potisků ideálně 100 či více kusů i když samozřejmě ani nižší počet není problém. Navíc jednotlivé druhy textilu se v rámci jedné zakázky dají kombinovat a je tak možné např. v rámci 100ks nákladu vytisknout 30 pánských triček, 30 dámských triček a 40 mikin – rázem jsme na 100ks nákladu s máme širokou nabídku merche, což zajisté působí lépe než jeden druh merche.

Kalkulace: ceny stanovujeme individuálně na základě počtu kusů, náhledu designu a specifikace druhu a značky textilu. Celý proces je náročnější na komunikaci i přípravu, proto prosím počítejte s tím, že je potřeba dbát různých specifikací přípravy tisku a být připraveni řešit dolaďování takříkajíc „za pochodu“. Pro různé druhy designů se používají různá nastavení barev, takže ideálním postupem je poslat náhled toho, co chcete na triku mít a pak následovat další instrukce :-)

Několik příkladů cenových kalkulací:

  • černé tričko Fruit of the Loom Superpremium (gramáž 205), 30 kusů, 1 barevný tisk vepředu = cena platná od 25.02.2013: 129,-Kč za kus
  • černé tričko Fruit of the Loom Superpremium (gramáž 205), 50 kusů, 1 barevný tisk vepředu = cena platná od 25.02.2013: 107,-Kč za kus
  • černé tričko Fruit of the Loom Superpremium (gramáž 205), 100 kusů, 1 barevný tisk vepředu = cena platná od 25.02.2013: 101,-Kč za kus
  • černé tričko Fruit of the Loom Superpremium (gramáž 205), 100 kusů, 2 barevný tisk vepředu = cena platná od 25.02.2013: 109,-Kč za kus
  • černé tričko Fruit of the Loom Superpremium (gramáž 205), 100 kusů, 6 barevný tisk vepředu = cena platná od 25.02.2013: 139,-Kč za kus


Technologie sítotisku umožňuje potisk umístit i na atypická místa, jakými jsou např. tisk přes zip (na obrázku níze), na bok trička, na rukáv trička či mikiny apod. Umístění potisku je potřeba konzultovat - s atypickým umístěním tisku je potřeba počítat už v přípravné fázi.

merch6.jpg

PODKLADY

Data je ideální připravit v případě obrázků jako RGB v rozměru 1:1. Loga, nápisy a perovky je možné dodat ve vektorech. Jak již bylo uvedeno, příprava má na rozdíl od ofsetového tisku řadu specifik a nějaký „univerzální návod“ neexistuje. Takže před tím, než začnete připravovat design, tak nastavte kódování barev na RGB (převod z CMYKu do RGB je velmi nežádoucí a způsobí nevratné poškození dat potřebných pro proces separace barev!). Barevný profil v ideálním případě nastavte na Apple RGB. Data připravujte už od začátku v rozměru 1:1 tak, jak má být velký výsledný potisk, rozlišení postačuje 200DPI. V případě tisku na černé tričko je potřeba nastavit hodnotu pozadí na hodnotu RGB 0/0/0. Pokud se jedná tisk na jinou barvu trička než je černé je potřeba připravit ještě další verzi toho stejného designu, jenom s bílým pozadím, tj. RGB = 255/255/255. Pro některé uživatele je toto nastavování a přeukládání složité,takže pro "zjednodušení" je tu varianta B, což je dodání souboru s průhledným pozadím, zpravidla jako Photoshop soubor (*.psd). S takto připravenými podklady je radost pracovat a je možné připravit tisk univerzálně pro jakoukoliv barvu textilu. Pokud design obsahuje data ve vektorech (ať už jen část, např. logo nebo celý design je ve vektorech), není potřeba si s nastavením barev u vektorů příliš lámat hlavu.

Následující postup platí pro složitější barevné designy, časti vycházející z fotografií, vyžadující zachycení detailů, přechodů barev a jemných objektů: Po zaslání dat je připravíme pro rozklad (separaci) na přímé barvy (1. krok), následuje samotná separace přímých barev, výstupem je náhled separace, který zasíláme k odsouhlasení (2. krok). Konečná fáže je už jen "pouhé" řemeslo - samotný tisk na textil, který se barevně ladí k původním datům (3. krok). Výsledkem je tisk na několik (zpravidla až 7) barev, kdy se přímé barvy navzájem doplňují, příliš se v kresbě nepřekrývají a netvoří tak nežádoucí nánosy barev (narozdíl od tisku CMYKem, kde se barvy tisknou na bílou "placku"). Výsledkem je pak relativně měkký potisk s plynulými přechody barev, který dokáže zachytit i jemné fotorealistické reprodukce.


Výšivka se hodí na kšiltovky nebo kulichy, i když je možné ji použít i trička, mikiny a další textil pro jednodušší designy jako např. logo (i vícebarevné). Cenu stanovujeme individuálně na základě náhledu designu a počtu kusů. Dodací termín u výšivky se pohybuje mezi 2-4 týdny.

Novinkou je technologie tzn. piezoelektrického ink-jetu drop-on-demand umožňující potisk již od 1ks. Nenechte se zmýlit termínem "ink-jet", nejedná se o inkoustovou stolní tiskárnu, ale o speciální stroj určený výhradně k potisku textilií a to na světlý i tmavý textil. Tedy žádná fólie, zažehlování atd. Vlastnostmi potisku je tato technologie blízko sítotisku, tiskne se přímo na textil a barvy procházejí stejnou finalizací jako při sítotisku. Maximální potisknutelná plocha je 33cm (šířka) x 45cm (výška). Cena je přímo závislá na potištěné ploše, takže pro kalkulaci potřebujeme znát rozměr potisku, počet kusů a zda se jedná o tisk na světlý či tmavý textil.


DODACÍ TERMÍNY

Příprava a tisk meche zpravidla zabere 1-2 týdny. Za určitých předpokladů je možné merch vyrobit expresně během 1-3 pracovních dnů. Zaznamenali jsme i extrémní případy výroby merche během jednodo jediného dne, ale jednalo se spíš o perličku než o běžnou praxi. 


PLATEBNÍ PODMÍNKY A DORUČENÍ MERCHE

Platba převodem na náš účet nebo dobírka, popř. platba v hotovosti při předání merche. V pripade převodu na náš účet je potřeba připočítat 63Kč na poštovné (za jeden pojištěný balík), v připadě dobírky je poštovné 110Kč (za jeden balík), osobní předání a platba je bez poštovného a je možné je uskutečnit v Brně nebo Praze po předchozí domluvě. V případě expresních zakázek posíláme merch obchodním balíkem - poštovné 140Kč (za jeden balík) a doručení následující pracovní den po dni podání. 


REFERENCE

Abstract Essence (5 barevnný obrázek z obalu alba "Aftermath"), Blood Duster (6 barevná trička s motivem alba "Lyden Na"),kompletní merchandfise servis pro několik posledních ročníků Brutal Assault festu, Necrophagist (6 barevný design s motivem "Epitaph"), Root (od jednoduchých logo-designů až po 6 barevný obal DVD "Deep in Root"), Silent Stream of Godless Elegy (povedený design "Osamelí" na různé druhy textilu), Smashed Face (několik designů na doslova desítky druhů textilu - krásná ukázka toho, jak se dá i v rámci jednoho či dvou designů udělat mnho druhů textilu), Suffocation (merch pro jejich evropské turné - hoodky, trika, větrovky), Uprise (tour trika pro turné s Napalm Death), Venomous Concept (5 barevný motiv posledního alba) a mnoho dalších i "nehudebních" triček...

merch2.jpg

V případě zájmu o výrobu merchandise nás neváhejte kontaktovat na info@shindy.cz