položiek za
Katalóg
TICKETS

Mám-li zavzpomínat na vznik SHINDY Productions, musím zmínit i věci, které předcházely vzniku samotného labelu a bez kterých by label ve stávající formě nikdy nevznikl.

Na přelomu let 1990/91 z čirého nadšení vznikl fanzin Metal Broom. Z dnešního pohledu šlo víceméně o cár papíru, ale v té době onas1.jpg jsem se tím skvěle bavil. Dnes se při listování prvními čísly bavím taky… Během dvou let vyšlo celkem 16 čísel a někdy na konci roku 1993 jsem se jaksi dostal do slepé uličky. Studnice českých kapel byla "vyčerpaná" a na zahraniční kapely jsem si netroufal - se svou znalostí ruštiny a mizernými základy němčiny toho moc dokázat nešlo.

Po pár měsících jsem se dostal do kontaktu s Mirkem Kovářem, tenkrát zpěvákem kapely DAI. Slovo dalo slovo a já jsem se začal starat o fan klub této trutnovské kapely. V podstatě to znamenalo dělat fanzin pro fanoušky a navíc se starat o propagaci kapely, včetně výroby drobných propagačních přednětů jako samolepky, placky, nášivky atd. V roce 1993 vyšlo Dai Cdčko "The Advent" a věci se daly do pohybu.

Koncem roku 1994 kapele dochází dech a já už přemýšlím, co dál. V té době už Mirek rozjížděl firmu Yusic Music (později Taga Records), takže se nabízelo, že budu pomáhat s prodejem jejich věcí.

Tak se i stalo a během roku 1995 se začíná fungovat mini distro, ještě pod hlavičkou FC Dai. V létě 1995 vzniká i samostatné distro SHINDY Productions. V prvopočátku šlo o rozšiřování věcí Taga Records několika málo dalších titulů (jeden z prvních lidí, co mě kontaktoval ohledně distribuce, byl Necrocock z kapely Kaviar Kavalier). Prvním vydaným počinem byla reedice kazety "Discord" od českobudějovické COLPORRHAPHIE (dnes Colp). Pomalinku přibývalo věcí v distru a i vydaných titulů. Na podzim 1995 dochází k realizaci prvního CD/MC pekelníků MANIAC BUTCHER (za spolupráce dalších labelů). Ještě tentýž rok dochází i k reedici dema "Dreams of Caviar" od KAVIAR KAVALIER. Do této chvíle label fungoval téměř onas2.jpg na DIY bázi (podomácky roztáčené kazety, kopírované obaly, "katalog" titulů - vlastně jen seznam - byl psaný na psacím stroji).

Na začátku roku 1996 vychází hned dva počiny - kazety ASGARD a VACUUM. Tyto věci byly významné tím, že byly na profesionálně lisovaných kazetách a Vacuum měli i profi obal, což do té doby nebylo… Jaro/léto je ve znamení kapel TISÍC LET OD RÁJE, AGGRESSIVE TYRANTS (první demo), MANIAC BUTCHER (druhé album) a SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY (druhé demo), všechny již regulérně lisované. Připravovaný projekt SILENCE nikdy nevychází.

Hned na začátku roku vychází reedice demáčů DEPRESY a INGROWING. Setkání právě s těmito kapelami bych označil za osudové. Výborná hudba, výborní lidé… Připravuji kompilaci českých kapel (a jedné slovenské) pod názvem SWELLING UNDERGROUND, která nakonec nikdy nevyšla, i přesto, že jsem vše s pečlivostí nachystal - nahrávky od kapel prošly studiovými úpravami a barevné booklety byly i vytištěny… Dochází ke kontaktu s první zahraniční kapelou - IUDICIUM z Bulharska. Jejich kazeta měla vyjít na jaře, nicméně díky neustálým problémům s master nahrávkou vlastně nikdy pořádně nevyšla (resp. nedočkala se lisovaných kazet, obaly jsou profi). Ve stejné době vychází i CD/MC UNCLEAN (ve spolupráci s Pussy God Records) a kazeta INFANTICIDE. O něco málo později i split INGROWING / GRIDE a historicky první 7"Epko u Shindy prod. - BIOTECH. Díky letním záplavám dochází ke zpoždění kazety INGROWING / CONTRASTIC, která byla výzmaná nejen pro obě kapely, ale i pro label samotný. V létě onas3.jpgzačínám pracovat v Redblack shopu a rozšiřuji tím opět své obzory. Podzim přináší split kazetu INGROWING / C.S.S.O. (ve spolupráci s Bizarre Leprous Prod.). Na konci roku se věci hýbou - vychází první Shindy katalog v tištěné podobě, z nahrávek kazety VUVR, HYPNOTIC SCENERY a FORGOTTEN SILENCE (dolis druhé kazety) a taky trika MALIGNANT TUMOUR.

V lednu 1998 vychází kazeta LOVE HISTORY a začínají přípravy na první CD/MC DEPRESY, což v té době bylo naplnění mého snu. Jaro/léto přináší tyto věci: trika CONTRASTIC a AGGRESSIVE TYRANTS (oboje jsou již dávno vyprodané a dnes patří mezi velké rarity), split kazeta MALIGNANT TUMOUR / GRIDE / CEREBRAL TURBULENCY a další triko - INGROWING. Na konci prázdnin jsou k mání trika s vyšívaným logem DEPRESY a VUVR, dále pak kazety AGGRESSIVE TYRANTS (druhé demo), MALIGNANT TUMOUR (výběrovka) a live split NYCTOPHOBIC / GARBAGE DISPOSAL. Na podzim vychází Epko INGROWING / HAEMORRHAGE (ve spolupráci s Copremesis) a začínají přípravy na debutní album INGROWING, které vychází na třech nosičích - tedy CD, MC a picture LP (limitovaná edice 99 kusů a dnes již velká rarita).

Na konci roku 1998 odcházím z Redblacku a tehdy lze mluvit o oficiálním vzniku SHINDY Productions. Dne 15.2.1999 je firma oficiálně zaregistrovaná. Na jaře vycházejí kazety AGONY, split MINDLOCK / MACHINERY a GRIDE. Začínají přípravy na druhé album DEPRESY (vychází jako CD/MC a digipak, což samo o sobě nemělo u nás obdoby a navíc jste zde mohli najít historicky první multimediální stopu s videoklipem na naší podzemní metalové scéně!), které vychází v červenci. Následuje kazeta PLASTIC GRAVE a INGROWING / ISACAARUM. V těsném závěsu vychází i CD-singl INGROWING / IMPETIGO, tady se plní můj další sen. Licenční kazeta DEMENTOR je hotova koncem roku.

V lednu 2000 jsou hotová trika IMPETIGO, později INGROWING, MALIGNANT TUMOUR a následně i HAEMORRHAGE. V létě vychází dlouho očekávané CD CONTRASTIC a taky CD/MC PATHOLOGY STENCH.

Zvláštní kapitolou je BRUTAL ASSAULT festival, který letošním pátým ročníkem jednoznačne potvrdil svoji pocizi na naší letní festivalové scéně. Okolo tohoto festivalu se motám již od jeho začátků v roce 1996, kdy se konal jeho první ročník. Přes výběr několika kapel a výroby letáků jsem došel až k letošní dramaturgii a promotion/marketingu, čímž jsem získal opět řadu cenných zkušeností, které se budu snažit zužitkovat v budoucnosti.

V současnosti se připravuje kazeta HAEMORRHAGE / MASTIC SCUM, v lednu 2001 se dočkáme debutního alba VUVR, dále by pak mělo následovat split CD INTERVALLE BIZZARE / MALIGNANCY (kapela se členy Mortician) a CD GODLESS TRUTH.

Martin Brzobohatý, prosinec '00